Sinekološka STEM EDUKAcija u Klinči

Sinekološka STEM EDUKAcija u Klinči

Centar lokalnog razvoja – EDUKA uspio je proći na još jednom europskom natječaju i tako dovesti novih 2.341.515,84 kune za educiranje javnosti. Sredstva su osigurana iz Europskog socijalnog fonda a partneri na projektu su Institut Ruđer Bošković, Prirodoslovno-matemetički fakultet i Općina Klinča Sela.

STEM je akronim preuzet iz engleskog jezika a sastoji se od početnih slova područja: Science; Tehnology; Enegeniring; Mathematics tj. odnosi se na područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike. Akronim je već polako ušao i u hrvatski jezik  jer nemamo ekvivalent a sami pokret popularizacije STEM-a tj. područja koja obuhvaća je već duže vrijeme jako aktualan kako u obrazovnom sektoru tako i na tržištu rada. Znanja i vještine koje STEM obuhvaća trenutno su najtraženija na tržištu rada, prisutna su i potrebna u gotovo svim životnim situacijama od učenja, slobodnog vremena do obavljanja zadataka na radnom mjestu. Sudjelovanjem u STEM aktivnostima razvijaju se vještine rješavanja problema, kreativnost i znatiželje,  kritičkog razmišljanja, suradnje te konkretna matematička, inženjerska i znanstvena znanja i vještine.

Projektom „ Sinekološka STEM edukacija“ želi se popularizirati i potaknuti interes djece, mladih i opće populacije Općine Klinča Sela te Zagrebačke županije o mogućnostima i primjeni STEM znanja u obrazovanju, svakodnevnom životu i radu sa naglaskom na SINEKOLOGIJU, granu znanosti o EKOLOGIJI  u kojoj se koriste saznanja iz KEMIJE, FIZIKE i MATEMATIKE, te brojnih drugih prirodnih znanosti.

-Projektom će se osigurati potpuno opremljeni laboratorij, urediti će se vrt bioraznolikosti te će se osigurati podrška visokokvalificiranih znanstvenika i educiranih volontera koji će provoditi zanimljiv program interaktivnih STEM radionica. Radionice su prvenstveno namijenjene učenicima osnovnih i srednjih škola u Klinča Selu te ostalim školama i vrtićima na području Zagrebačke županije. Predviđeno je uključivanje više od 700 učenika iz 30ak osnovnih i srednjih škola koji će sudjelovati u različitim interaktivnim višednevnim i jednodnevnim STEM radionicama gdje će imati prilike učiti o kukcima, saditi i proučavati biljke, uzimati uzorke biljaka, kukaca i ostalih bioloških uzorka te ih analizirati u STEM laboratoriju a pritom se zabaviti. Posebni dio projekta usmjeren je na omogućavanje dodatnih aktivnosti i prilika za nadarene učenike u Zagrebačkoj županiji sa kojima će se raditi na razvoju dodatnih znanja i vještina te priprema za natjecanja iz prirodoslovnih predmeta. Dio radionica osmišljen je i za sudjelovanje opće populacije na kojima će se popularizirati značaj sinekologije i općenito  prirodoslovnih znanosti na svakodnevni život i rad (poljoprivreda, kvaliteta vode, održivost i sl.) Isto tako budući znanstvenici tj. studenti Prirodoslovnog matematičkog fakulteta i drugih prirodoslovnih fakulteta će biti uključeni u metodološku nastavu i praktično učiti na koji način mogu popularizirati STEM u svom budućem radu, navodi koordinator aktivnosti Dario Karačić.